Сащук І.М., ДИГОЛ С.А., Стайкуца С.В.
ЕФЕКТИВНИЙ ЗАХИСТ ОБ'ЄКТІВ МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ НА ОСНОВІ УКРАЇНСЬКОЇ СЕЙСМІЧНОЇ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ПЕРИМЕТРУ "ARCTIUM" ІЗ ЗАХИСТОМ ВІД ПОДАВЛЕННЯ СИГНАЛУ
На сьогодні питання захисту об'єктів міністерства оборони України (військові склади, сховища і тощо) стає все більш актуальним. Так, як відомо з відкритих джерел інформації, в період 2003 - 2017 років мали місце ряд інцидентів на військових складах Міністерства оборони України, в результаті чого присутні людські втрати, мільярди гривень прямого збитку, сотні зруйнованих об'єктів інфраструктури та десятки тисяч евакуйованих людей.
У всіх випадках розглядалися версії надзвичайних подій, які стали причиною вибухів. До основних версій відносяться умисний підпал, службова недбалість і диверсія, при цьому основною версією була диверсія.

Варто відзначити, що в основі розробки різних систем захисту лежить принцип створення замкнутих, послідовних рубежів, що починаються за межами контрольованої зони і концентрично стягуються до особливо важливих приміщень. На кожному рубежі загрози порушення безпеки повинні бути виявлені за мінімальний час. При цьому периметр – перший і найбільш відповідальний рубіж охорони. Основне завдання охорони периметра території – виявлення порушника під час підходу і подолання лінії периметра.
Саме принцип превентивності є найбільш важливим критерієм системи безпеки об'єкта критичної інфраструктури, що дає можливість отримати інформацію про інцидент до вторгнення порушника, тим самим отримуючи додатковий час на реакцію і запобігання загрози.

Іноді для захисту рубежу №1 застосовуються системи відеоспостереження (охоронного телебачення), як найбільш популярне рішення серед технічних засобів охорони. Але варто пам'ятати - відеоспостереження часто не захищає від протиправних дій. Інциденти, які фіксуються відеокамерами, розслідуються набагато пізніше після їх здійснення. Звичайно, якщо система відеоспостереження працездатна, обслуговується і інцидент зафіксований в архіві системи відеоспостереження.
Але, за статистикою, це не завжди так. При цьому, незалежно від бюджету рішення і застосовуваної технології, часто саме "людський фактор" нівелює всі переваги і знижує ефективність системи безпеки.
Системи охорони периметра мають ряд якісних особливостей, які відрізняють їх від інших систем охорони. Так, системи охорони периметру (СОП) відрізняються за принципами дії, конструктивним виконанням і варіантами конфігурації. При цьому більшість периметральних систем використовуються для охорони відкритих територій в умовах безперервного впливу несприятливих природних факторів.
При різноманітті технологій, способів реалізації, особливостей проектування, монтажу та обслуговування систем охорони периметра обгунтування вибору повинно базуватися на критерії вибору оптимальних рішень. Як зазначає у своїй роботі Ю.Тарасов, «вибір оптимального варіанта побудови СОП здійснюється на основі порівняльного аналізу їх основних характеристик, в першу чергу, таких, як ефективність і вартість»
Говорячи про ефективність, приймається, що ймовірність виявлення порушника системою охорони повинна бути максимальною, а ймовірність помилкових спрацьовувань - мінімальною. Зручно використовувати якісні оцінки (бали) показників надійності виявлення і стійкості до помилкових тривог, які прийнято називати потенціалом виявлення і потенціалом помилкових тривог. Так, згідно з даною методикою, ймовірність виявлення порушника оцінюється в діапазоні від низької (нижче 0,7) до дуже високої (0,98 і вище). Всього в даній моделі застосовується 5 етапів оцінки ймовірності. При оцінці показників виявлення порушника розглядаються різні способи подолання порушником периметра. Так, крім стандартної ходьби і бігу, в оцінці задіяні такі способи пересування порушника, як підкоп, перелаз через огорожу, розрізання загородження, стрибки, перекати тощо. Застосовуючи такий підхід, з'являється можливість оцінити будь-яку систему охорони периметра за показником сумарного потенціалу виявлення порушника.
Використовуючи таку методику, отримуємо результати, згідно яких максимальним потенціалом виявлення порушника при використанні різних способів подолання периметра мають сейсмічні системи охорони периметру.
Системи охорони периметра мають ряд якісних особливостей, які відрізняють їх від інших систем охорони. Так, системи охорони периметру (СОП) відрізняються за принципами дії, конструктивним виконанням і варіантами конфігурації. При цьому більшість периметральних систем використовуються для охорони відкритих територій в умовах безперервного впливу несприятливих природних факторів.
Отже, застосування сейсмічних систем охорони периметра при охороні об'єктів критичної інфраструктури - ефективний спосіб виявлення порушника на рубежі №1. До теперішнього часу сейсмічні системи охорони периметра проводилися тільки в 5-ти країнах: Сполучені Штати Америки, Росія, Ізраїль, Великобританія та Японія. Сьогодні Україна приєдналася до країн-лідерів з сейсмічної системою охорони периметра власної розробки під назвою "Arctium".

Принцип дії системи Arctium базується на реєстрації коливань земної поверхні датчиками, які заздалегідь змонтовані у ґрунті на глибині 0,5 метру. В алгоритмі обробки сигналів використовуються нейроні мережі, завдяки чому систему можливо навчити розпізнавати ланку об'єктів – людину, автомобіль тощо. На сьогодні сейсмічна система охорони периметру Arctium з вірогідністю не менш ніж 95% визначає серед інцидентів саме людину, а не тварину, прояви погодних явищ тощо. Завдяки цьому при роботі системи присутня мінімальна кількість помилкових спрацювань.
Система швидко розгорається, не потребує додаткових затрат на етапі монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а її обслуговування та експлуатація потребує мінімальних затрат.

Щодо витрат. Так, наприклад, для охорони 1 км периметру обладнання сейсмічної системи охорони фірми "Digital Barriers" (Великобританія), яку демонструвала ДК "Укрспецекспорт", коштує приблизно 170 000 EUR. При цьому середня вартість обладнання вітчизняної сейсмічної системи охорони периметру Arctium складає 25 500 EUR. Різниця в вартості тільки на обладнанні, не враховуючи інші етапи життєвого циклу систем охорони периметру, складаю майже 7 разів.
Система Arctium працює онлайн, автоматично формує архів подій і дає можливість контролювати територію в режимі 24/7, може автоматично надсилати відповідальним особам та патрулям повідомлення про підняття тривоги з вказівкою часу та місця конкретного датчика. Все це на порядок підвищує ефективність охорони периметру та дає можливість значно економити державні кошти.
Слід зазначити, що всі існуючи на ринку периметральні системи на відміну від «Arctium» дуже залежать від погодних умов та дають значно більшу кількість помилкових спрацювань. До того ж, завдяки підземному розташуванню датчиків та кабелів систему неможливо вивести із робочого стану існуючими системами радіозавад противника

Основа системи охорони периметру - цифровий сейсмічній датчик з використанням оптичного способу реєстрації коливань. В результаті безконтактних вимірювань коливань маятника досягнута відсутність впливу вимірювальної системи на характер коливань.
Як результат - абсолютно новий прилад з новими можливостями. Реєстрація даних, управління зворотним зв'язком і передача даних в датчику реалізовані на основі мікроконтролера. Це дає можливість піти від цілого ряду допоміжних пристроїв (сейсмостанцій), на виході отримати цифровий сигнал і передавати інформацію на будь-які відстані. Реалізовані технічні рішення та алгоритми системи охорони Arctium можуть бути використанні при створенні сучасної української розвідувально - сигналізаційної системи та швидкорозгортаємих (бездротових) систем.

Випробування української сейсмічної системи охорони "Arctium" проводилось на базі Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького, в цілому система задовольнила потреби Державної прикордонної служби України, про що було складено та затверджено відповідний акт.
Також СОП "Arctium" пройшла дослідну експлуатацію на реальній ділянці кордону, результатом чого став акт дослідної експлуатації з визначенням щодо ефективності контролю ділянок державного кордону.
Випробування системи на завдання військово-наукового управління Генерального штабу України у 2016 році проводились Військовою академією (м. Одеса). За підсумками начальнику воєнно-наукового управління Генерального штабу України за № 28/4/116 від 26.04.2016р. направлено звіт, згідно якого визнано здатність системи виконувати поставлені завдання та перспективність створення на її базі розвідувально-сигналізаційних систем.
Висновки. На сьогодні сейсмічна система охорони "Arctium" - єдина система охорони периметра, яка випускається в Україні і готова до виконання завдань щодо підвищення обороноздатності держави та надійної охорони військових об'єктів.
13 ВЕРЕСНЯ / 2018

По всем вопросам свяжитесь с нами любым удобным способом:
г.Одесса, ул.Градоначальницкая, 4
+38 (048) 770-88-99
+38 (094) 996-28-99
e-mail: info@gofer.ua

© All Right Reserved.